lajmet.


Zana Llonēari pėrfundon studimet pėr Master nė Oxford Brookes University

Pas pėrfundimit te studimeve me sukses te dalluar si njė nder nxėnėset me arritjen me te madhe Zana Llonēari merr titullin “Master” ne lėmine “Mbrojtja e Trashėgimisė Kulturore” me temėn pėrfundimtare “Mbrojtja e arkitekturės vernakulare nė Kosovė”. Gjithashtu gjatė studimeve ajo ka fituar edhe dy ēmime: “The Trevor Osborne Property Group” Prize (pėr punė tė dalluar nė lėndėn ‘Analizimi dhe Incizimi (Inventarizim dhe Dokumetim) i ndėrtesave historike’ dhe “Royal Institution of Charted Surveyors South East Student Awards” ( ēmim pėr punė tė dalluar nė kursin e MSc. Mbrojtja e Trashėgimisė Kulturore )

Lorik Llonēari zgjidhet njėri nga 50 finalistėt e projektit ATOMI

Qendra ENCOMPASS, me pėrkrahje nga Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), implementoi projektin ATOMI i cili ka pėr qėllim identifikimin dhe pėrkrahjen e personave me inteligjencė tė jashtėzakonshme. Ky projekt synon tė pėrfshijė tė gjithė nxėnėsit e shkollave tė mesme tė larta tė Kosovės. Lorik Llonēari pasi qė kaloi me sukses tė gjitha testet u rangu nė 50-shėn finale tė projektit.

Shenohet dita e Holokaustit nėn patronatin e Ferdane Llonēarit

Me datė 27.01.2011 nė Prishtinė shėnohet dita e Holokaustit nga Shoqata e Solidaritetit Shqiptaro Hebre. Ngjarja organizohet si edhe viteve tjera nėn patronatin e Ferdane Llonēarit. Kjo ditė shėnohet me mbajtjen e njė paneli, ku paneliste do tė jenė: Lartėmadhėria e tij Princi Leka Zogu, Mr. Haxhi Bajraktari, Zv. (Ambasador I R. sė Kosoves nė R.e Maqedonisė), Dr. Moshe Landsman, Dr. Mujė Rugova, (Rektori i Universitetit tė Prishtinės) dhe z.Daut Demaku-Shkrimtarė.

Ilir Llonēari merr titullin Inxhinier i Diplomuar i Arkitekturės

Ilir Llonēari me datė 24.09.2010 para komisionit tė profesorėve mbrojti temėn e diplomės me sukses duke u notuar me notėn mė tė lartė dhjetė, me kėtė ai morri titullin Inxhinier i Diplomuar i Arkitekturės.

Xhelal Llonēari ne keshillin kombėtar pėr planifikim hapėsiror

Prej sot me date 17 Qershor 2010 Xhelal Llonēari mori vendimin nga kryeministri pėr emėrimin e tij ne Keshillin Kombėtar per Planifikim Hapesiror.

Ilir Llonēari mbron temėn e diplomės

Ilir Llonēari gjate muajit Shtator ne Fakultetin e Arkitektures mbron temen e diplomes, tema e se ciles eshte muzeu historik ne lokalitetin e vjeter te Ulpianes. Temen e diplomes do ta mbroj para komisionit te perbere prej Vlora Navakazi - Mentore, Violeta Nushi dhe Dukagjin Hasimja.

Zana Llonēari fiton Bursen e Komisionit Evropian

Zana Llonēari pasi qe fitoi muajin e kaluar bursen e Komisionit Evropian morri konfirmimin per pranimin e saj ne univerzitetin e Oxfordit ne Brooks.

Lorik Llonēari fiton Bursen e Kolegjit Mehmet Akif

Lorik Llonēari pasi qe me sukses e kaloi testin per pranim ne Kolegjin Mehmet Akif ai doli i 4ti ne liste dhe u shpall njeri nder bursistet e kolegjit. Ai fitoi nje vit pa pagese ne kete Kolegj.


ARKIVI I LAJMEVE