historia.e.familjes.

Familja Llonēari u vendos nė Pejė nė kohėn kur i ndjeri Xhemajl Aga ishte 14 vjeē, ai i vetem erdhi nga qyteti i Gjakovės pasi qe ia kishin pushkatuar tere familjen. Nė Pejė njihej si Xhemė Gjakova. Xhemajl Aga ishte njeri qė dinte shkrim dhe lexim Shqip, Serbisht Turqisht si dhe njihte gjuhen e vjetėr Sanskrishte. Ai kishte njė biblioteke tė gjėrė tė cilėn e konfiskuan partizanėt nė kohėn e Rankoviqit kur edhe familja e morri mbiemrin Llonēari nga zanati i tyre ne atė kohė VEKSHAGJI. Para kėtij zanati familja merrej me punimin e armėve dhe fishekėve por me vendosjen e shtetit Jugosllav zanati u ndalua. Zanati i Vekshagjiut u ndoq edhe nga 2 djemėt e tij ndėrsa dy tė tjerėt vazhduan arsimimin e lartė.
Familja Llonēari e Shemsedin Llonēarit i martuar me tė ndjerėn Myzafere Locin ka 5 fėmijė, 4 djem dhe njė vajzė. Shemsedin Llonēari me profesion mėsues kreu shkollėn e lartė pedagogjike gjate kohės sė Mbretit Zog. Tė 5 fėmijėt e Shemsedinit, Ruzhdiu, Xhelali, Sabajdini, Nehati dhe Leudita, janė intelektual me Fakultete tė kryera nė Universitetin e Prishtinės pėrveē Xhelal Llonēarit qė kreu Fakultetin e Arkitekturės nė Universitetin e Sarajevės.
Xhelal Llonēari lindi nė Pejė me 1956. Familja e Xhelal Llonēarit ka 6 Anėtar, i martuar me Ferdane Perjucin e lindur me 1959 nė Gjakovė. Ferdanja poashtu ėshtė me profesion Arkitekte, Rrjedh nga Familja Perjuci e tė ndjerit Taib Perjucit nga Gjakova por me vendbanim ne Mitrovicė me profesion mėsues i dekoruar nga Kryetari i Republikės sė Shqipėrise z. Sali Berisha dhe nėna Nexhmije Olloni nga Gjakova qė rrjedh nga njė familje Feudale Gjakovare, si femija e 4 me rradhe; Nergizja, Ekremi, Nemidja, Ferdanja, Ferjalli dhe Namiku.
Xhelali dhe Ferdanja kanė 4 fėmijė, 2 djem dhe 2 vajza. Djali Iliri i lindur me 1981, Vajza Zana e lindur me 1987, Djali tjetėr Loriku i lindur me 1995 dhe Vajza e vogėl Nita e lindur me 1997. Iliri dhe Zana kanė mbaruar studimet nė Universitetin e Prishtinės me profesion poashtu Arkitektė. Loriku vijon kolegjin Mehmet Akif nė Prishtinė ndėrsa Nita shkollėn fillore Naim Frashėri nė Prishtinė.

Xhelal.Llonēari.

Teksti

Ferdane.Llonēari.

Teksti

SINERGJI